
KOMUNIKAT I PROŚBA BISKUPA SOSNOWIECKIEGO ARTURA WAŻNEGO
Drodzy Bracia i Siostry!
Są w życiu takie zdarzenia, obok których chyba nikt nie potrafi przejść obojętnie. Zapewne wielu z Was już wie, że w środę 20 maja br. dotkliwy pożar nawiedził parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Sosnowcu-Porąbce. Ogień objął część plebanii i zakrystii. Zniszczone zostały pomieszczenia mieszkalne i ich wyposażenie. Uszkodzeniu uległa instalacja elektryczna, a wnętrze kościoła wymaga kosztownego oczyszczenia i napraw. Wiele przedmiotów służących codziennemu życiu parafii zostało bezpowrotnie utraconych.
Możemy się jedynie domyślać, jak trudnym widokiem - chociażby dla dzieci pierwszokomunijnych - był obraz ich zadymionego kościoła, w którym nie dało się sprawować Liturgii Białego Tygodnia. Dla miejscowych parafian oraz ich proboszcza, to niezwykle bolesne doświadczenie.
Dziękuję Panu Bogu, że nikt nie ucierpiał fizycznie. Wyrażam wdzięczność strażakom, służbom ratunkowym oraz wszystkim mieszkańcom, którzy spontanicznie ruszyli z pomocą. To piękne świadectwo ludzkiej solidarności i wrażliwości serca.
Dzisiaj jednak ta wspólnota potrzebuje także naszego konkretnego wsparcia. Dlatego zwracam się do wiernych wszystkich parafii miasta Sosnowca z serdeczną prośbą o pomoc dla parafii w Porąbce.
Będzie ku temu okazja, ponieważ w niedzielę 31 maja br. po każdej Mszy Świętej w sosnowieckich kościołach odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz usuwania skutków pożaru i pilnych prac remontowych. Każda ofiara będzie znakiem naszej jedności i odpowiedzialności za Kościół, który jest naszym wspólnym domem.
Niech Matka Boża Częstochowska, której Jasnogórski Wizerunek gościmy w parafiach diecezji sosnowieckiej, otoczy płaszczem swojej opieki księdza proboszcza i wszystkich parafian z Porąbki oraz każdego, kto pośpieszy im z tak potrzebną pomocą.
Z serca błogosławię
+Artur Ważny
Biskup Sosnowiecki