Nasi na Jasnej Górze

14. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasnej Górze zakończyła się Mszą św., której przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi. 

Podkreślił, że dzisiejsza uroczystość jest przede wszystkim dziękczynieniem za modlitwę i dzieła bł. Pauliny Jaricot, a także wszystkich, którzy na przestrzeni lat włączali i włączają się w tę modlitwę pozostając bezimiennymi dla świata, lecz nie dla Boga.

- Prośmy więc Pana przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, aby Żywy Różaniec trwał i rozwijał się dzięki wierności i wytrwałości swoich członków. Niech uczy wytrwałości w każdej sytuacji życiowej i wyprasza wszystkim, zwłaszcza młodym, łaskę świętej wierności – powiedział Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Pielgrzymów zgromadzonych na jasnogórskich Błoniach przywitał przeor klasztoru, o. Grzegorz Prus. Przypomniał jak aktualne pozostają Jasnogórskie Ślubu Narodu, których 70. rocznicę obchodzimy w tym roku. Dziękował też pielgrzymom za ich wytrwałą modlitwę różańcową, a także za liczną obecność na pielgrzymce, która również jest świadectwem dla innych.

Beata Kempa, doradca prezydenta, odczytała także lista Prezydenta RP, Karola Nawrockiego skierowany do zgromadzonych osób.

Pielgrzymkę poprzedzał 3. Ogólnopolski Kongres Różańcowy. Jego uczestnicy w szczególny sposób wspominali postać błogosławionej, która żyjąc w dziewiętnastowiecznej Francji rozpropagowała Koła Różańcowe.

- Zakłada tak zwane „piętnastki” – powiedział ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca. Wyjaśnił też, że matka Żywego Różańca po widzeniu pana Jezusa przekonana była, że odmawiając dziesiątkę różańca i pozostają w łączności z Kołem Żywego Różańca, można otrzymać łaski, które spływają na odmawiających cały różaniec. - I to na tym polega właśnie fenomen tej modlitwy – powiedział.

Dziś w Polsce Koła Żywego Różańca „żyją” niemal w każdej parafii zrzeszając miliony osób. Każde Koło liczy 20 osób. Każda osoba codziennie modli się dziesiątką różańca, a dzięki łączności w modlitwie, każdego dnia odmawiany jest cały różaniec.